O nas

"To pszczoły nas wybrały..."

Latem 2021 roku minęło 10 lat od tego zdarzenia… Teraz mamy 100 uli zasiedlonych przez szczęśliwe rodziny pszczele, ale ta pierwsza zajmuje wyjątkowe miejsce w naszych sercach i czułej pamięci.

Dziewoklucz. Maleńka wielkopolska wioska wtulona między sosnowe bory, malownicze pola i stawy. To właśnie tu odnaleźliśmy swoje miejsce na ziemi – leśniczówkę otoczoną przez dziką naturę.

Niedaleko leśniczówki, nad brzegiem dziewokluckiego stawu szumi piękny park ze starodrzewem. Przyszedł taki czas, że jedna z wiekowych topoli spróchniała tak bardzo, że trzeba było ją wyciąć. Ale ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że ścięty pień jest zamieszkały! Przecieraliśmy oczy ze zdumienia, bo we wnętrzu rozpołowionej kłody ukazała się dorodna barć. Na ociekających miodem jęzorach plastrów kłębiły się pszczoły, a część zaniepokojonego roju brzęczała w powietrzu. Nie wiedząc, co począć, poprosiliśmy zaprzyjaźnionego pszczelarza o pomoc. Ten przyjechał i z wprawą przesiedlił owady do ula, ale ku naszemu zaskoczeniu, nie zabrał ich do swojej pasieki. Spojrzał nam głęboko w oczy i rzekł:

To znak !

Istnieje bowiem niepisane prawo, że to pszczoły wybierają sobie opiekunów. A praw natury się nie łamie. Tak oto staliśmy się opiekunami swojej pierwszej pszczelej rodziny, a stary pszczelarz jeszcze jakiś czas przyjeżdżał sprawdzić, jak się spisujemy w nowej roli.

Całym sercem pokochaliśmy nasze nowe zajęcie i te piękne, pracowite owady. Z biegiem czasu pasieka rozrosła się do imponującej liczby setki uli. Wędrujemy po najczystszych zakątkach Polski, by nasze podopieczne mogły produkować te wszystkie różności, które oferowane są w sklepie. Ludzie powiadają, że mamy najlepszy miód w okolicy i to w wielu niespotykanych gdzie indziej odmianach. Cóż, pewnie mają rację… Dolewamy do nich miłość… Bo przecież Dziewanna to bogini dzikiej przyrody, opiekunka leśnych zwierząt i roślin, a przy tym patronka szczęśliwej miłości, która płynie z Dziewoklucza.

Wszystko, co oferuje Dziewanna Pracownia Miodu i Ziół, jest efektem pracy pszczół i darami natury. Ponieważ pszczoły są permanentnie zajęte, nie starcza im już czasu, by swoje produkty formować w to, co widać w sklepie. Dlatego robię to ja – największa robotnica.

"Największa robotnica..."

Rodowita poznanianka. Absolwentka Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończyła studia podyplomowe Zioła w Profilaktyce i Terapii na Uniwersytecie Medycznym w Poznaniu.

Prócz swojej pracy – pszczół i ziół, kocha tenis i psy. Lubi czytać, tańczyć, robić makramy i spotykać się z ludźmi.

Kinga Kulpińska

Wirowanie i konfekcjonowanie miodu, Obsługa sprzedaży

"Pracowity truteń..."

Pomorzanin, osiadły w Wielkopolsce. Absolwent Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Ukończył podyplomowe studia Pszczelarstwo na Uniwersytecie Rolniczym im. H. Kołłątaja w Krakowie.

Uzależniony od pszczół i przyrody, kocha taniec i literaturę.

Jacek Kulpiński

Gospodarka pasieczna, Logistyka

Nasza filozofia

„DZIEWANNA – Pracownia miodu i ziół” to enklawa natury położona w malowniczej wiosce Dziewoklucz, w której najważniejsze jest partnerstwo: człowieka i pszczół. To my- mój mąż Jacek i ja, Kinga, dbając o nasze podopieczne, mamy zaszczyt i przyjemność dbać o Was. Obsiewamy ogród miododajnymi roślinami, sadzimy lipy i akacje, ograniczamy koszenie traw, wspieramy zakładanie łąk. Zdrowe i szczęśliwe pszczoły wytwarzają przepyszny i zdrowy miód, pierzgę, zbierają pyłek, wytwarzają wosk i propolis, a my możemy te dary zamknąć w słoiczkach i dać Wam. Miód od Dziewanny to produkt naturalny, nieprzetworzony, dokładnie taki, jaki jest w ulu. Gwarantujemy wysoką jakość oferowanych produktów. Wiemy, co sprzedajemy, bo… sami je jemy i ich używamy. Cały proces miodobrania, wirowania, rozlewu i konfekcjonowania miodu wykonujemy swoimi dłońmi, zgodnie z praktyką pszczelarską, w profesjonalnie wyposażonej pracowni pasiecznej.

Oferujemy:

miody odmianowe (rzepakowy, akacjowy, malinowy, faceliowy, gryczany, nostrzykowy), miody z naturalnymi dodatkami liofilizowanych owoców, pyłek pszczeli, pierzgę, propolis, wosk pszczeli, ręcznie wytwarzane świece botaniczne z roślinami z okolic naszej leśniczówki. Zapraszamy ! Zanurz się w ożywczej naturze i skorzystaj ze specjalnego kodu rabatowego -10% (kod: apis10) na swoje pierwsze zakupy…

Zapisz się do naszego Newslettera

Aby wypełnić ten formularz, włącz obsługę JavaScript w przeglądarce.