Miód kremowany – czym jest? Jak go zrobić? Wady i zalety kremowania miodu.

Zdarzyło Ci się kiedyś zastanawiać, dlaczego konsystencja miodu raz jest płynna, a raz stała? Kupując miód bezpośrednio z pasiek, na targowiskach lub w sklepach, pewnie najczęściej sięgasz po płynny miód, czyli tak zwaną patokę. Prawdziwy miód nie utrzyma jednak takiej konsystencji – prędzej czy później ulegnie krystalizacji. Pszczelarze znaleźli sposób, by uzyskać pewien kompromis między tymi skrajnymi postaciami pszczelego wyrobu. Mamy na myśli kremowanie miodu. Czym jest tajemniczy miód kremowany? Jak powstaje miód kremowy? Jakie są zalety miodu kremowanego i czy zachowuje wszystkie swoje właściwości? Zdradzamy sekrety naszej rodzinnej pasieki i zachęcamy do skosztowania naturalnych miodów kremowanych o delikatnym smaku.

Miód kremowany a inne formy miodu

Zacznijmy od podstaw. Z naszych uli wybieramy miód w postaci płynnej. Pewne rodzaje miodów (miód rzepakowy czy wczesny miód wielokwiatowy) szybko krystalizują – zmieniają się w twardy miód z wyraźnymi kryształkami (krupiec). Krystalizacja to naturalny proces, lecz nie każdy lubi twardy miód, który trudno wydobyć ze słoika. Inne odmiany miodów mogą pozostawać w postaci patoki nawet przez kilka miesięcy. Przykładem może być miód akacjowy. I to z reguły po taki płynny polski produkt najchętniej sięgają nasi klienci. A przecież istnieje jeszcze trzecia opcja, czyli zdrowy miód kremowany.

Miody najszybciej ulegające procesowi krystalizacji poddajemy zabiegowi kremowania. Miód kremowany ma konsystencję masła – pośrednią między patoką a krupcem. Przy czym musisz wiedzieć, że zachowuje wszystkie naturalne właściwości. Ceni się go ze względu na łatwość stosowania w codziennej diecie. Cena miodu kremowanego jest jednak nieco wyższa, gdyż miód wymaga większych nakładów pracy i czasu.

Na czym polega proces kremowania miodu?

Istnieją dwie podstawowe metody kremowania miodu. Pierwsza z nich wymaga pasteryzacji miodu. Jest to tzw. metoda Dyce’a. Miód obrabia się w wysokiej temperaturze, by następnie poddać go filtracji i szybko schłodzić w celu utrzymania jakości miodu kremowanego. Niestety, pasteryzacja ma wpływ na prozdrowotne działanie miodu. Drugim, częściej wybieranym sposobem, dzięki któremu możliwe staje się uzyskanie kremowej konsystencji miodu, jest mieszanie miodu. I to z tej metody korzystamy w naszej pasiece. W tym procesie wykorzystujemy surowy miód, a produkt pszczeli zamknięty w słoiczkach nadal utrzymuje wartości odżywcze i właściwości prozdrowotne. Mieszanie miodu może trwać od kilku do kilkudziesięciu godzin. Najszybciej pożądaną kremową konsystencję uzyskuje miód rzepakowy.

Dlaczego warto kupować miód kremowany?

Naturalny miód kremowany ma dużą przewagę nad patoką i krupcem – łatwą w użyciu konsystencję masła. Warto jeszcze raz podkreślić, że kremowanie miodu polegające na mieszaniu zmienia jedynie postać, gęstość miodu. Wszystkie właściwości lecznicze, wartości odżywcze, aromat miodu i jego smak zostają zachowane. Miód kremowany dla dzieci będzie doskonałym wyborem, gdyż nie jest tak brudzący jak patoka. Jeśli chodzi o zalety miodu kremowego to trzeba wspomnieć o tym, że długo utrzymuje swoją smarowalną formę i nie rozwarstwia się. Stanowi świetną, zdrową alternatywę dla innych słodkich smarowideł. Zastosowanie miodu kremowanego jest bardzo szerokie – śmiało dodawaj go do herbaty, używaj zamiast cukru do słodzenia deserów dla maluchów. Możesz też wykorzystać miód kremowany we własnoręcznie przygotowywanych kosmetykach.

Wiesz już, że odpowiednie kremowanie miodu nie zmienia smaku miodu rzepakowego czy miodu lipowego. A jakie są wady miodu kremowanego? Jego minusem – zwłaszcza dla miłośników miodów płynnych – może być konsystencja. Kremowe miody z pasieki mogą zniechęcić również nieco wyższą ceną.

Dlaczego warto kupować miody z pasieki i gdzie znaleźć naturalny miód rzepakowy kremowany?

Kupując miód w dużych marketach, nie możesz mieć pewności, że wybierany miód kremowany powstaje w sposób naturalny i prawdziwy. Coraz częściej można przez pomyłkę nabyć fałszywy miód, czyli z zawartością cukru, syropu glukozowego lub innych słodzików. W prawdziwy polski miód najlepiej zaopatrywać się w lokalnych pasiekach rodzinnych. Takim miejscem jest między innymi nasza, Dziewanna – Pracownia Miodu i Ziół.

Chcemy dzielić się z Tobą tym, co najlepsze, prosto z ula. W naszej ofercie znajdziesz między innymi miód malinowy i miód nostrzykowy. W każdym słoiku zamknięta jest nasza pasja do pszczelarstwa, dzięki której na nowo odkryjesz smak miodu akacjowego i docenisz właściwości zdrowotne miodów kremowanych. Ule stawiamy na terenach zaprzyjaźnionych plantacji i wśród pól, gdzie pszczoły zbierają nektar i zamieniają go w wyjątkowo smaczny miód. Proces kremowania miodu przeprowadzamy bez stosowania wysokiej temperatury mogącej mieć negatywny wpływ na właściwości miodu. Słowem: u nas bez trudu wybierzesz zdrowy miód kremowany dla siebie i całej rodziny. Częstuj się ! Smacznego !